Český permon 2022 za počin roku pro Stonavu

Cenu Český permon 2022 v kategorii Počin roku převezme starosta Stonavy Ondřej Feber pro svou obec v sobotu v Kutné Hoře za mimořádnou výstavu věnovanou hornictví na Karvinsku. Cenu uděluje každoročně Sdružení hornických a hutnických spolků ČR v pěti kategoriích.

„Obec pod vedením pana starosty Ing. Onřeje Febra ocenilo Hornické konzilium SHHS ČR za mimořádně komplexní a přínosnou výstavu „Hornictví na Karvinsku v proměnách času.“ Expozice ukazuje nejen proměny regionu v kontextu dobývání uhlí, rozvoje technologií či největších tragédií, ale také hornické zvyky propojené s folklorem, stejně jako vyrovnávání se s kdysi nešetrnou těžbou. Je to téma o to cennější, že právě obec Stonava může sloužit jako příklad, kde od postupné likvidace se obec díky schopnému vedení znovu dovedla probudit k novému životu,“ uvedl tajemník Sdružení hornických a hutnických spolků ČR Pavel David.

V září 2021 bylo 12 panelů vystaveno ve Valdštejnském paláci v Praze, pak ve Stonavě s tím, že o ni projevily zájem i další obce nebo instituce.

Našim záměrem byla prezentace široké veřejnosti hornického rázu Karvinska, ale také zajímavých míst a turistických atrakcí. Původních, ale i nových, jako je darkovské moře, oblíbené rekreační místo na rekultivovaném území po těžbě. Jsem rád, že se expozice líbí a bude dále dostupná na různých místech,“ uvedl Ondřej Feber, který je současně senátorem za Karvinsko.

V bývalém Ostravsko-karvinském revíru zůstal poslední velký důl: ČSM Jih a Sever, který má sídlo na území Stonavy. „Současná situace a ceny energie dávají naději, že vláda změní názor na hornictví a bude se těžit déle, než se předpokládalo,“ dodal Feber.

Autory výstavy jsou Ing. Stanislav Kuba, Ing. Boleslav Kowalczyk a Ing. Jiří Brzóska.