Karvinské děti představí v pátek svou tvorbu v Senátu

Výtvarná tvorba žáků Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Karviné bude k vidění od pátku v předsálí Jednacího sálu Senátu. Je to další prezentace regionu Karvinska pod záštitou zdejšího senátora Ondřeje Febra. Expozice se jmenuje „KDO JSME“.

Mám za to, že senátor je nejen představitelem zákonodárné moci, ale také jakýmsi velvyslancem svého obvodu. Loni jsem měl tu čest uspořádat výstavu „Hornictví na Karvinsku“, za níž jsme naposledy s autory převzali cenu Český Permon. Pak to bylo letos v létě hudebně-taneční pásmo „Zpívá a tančí Těšínské Slezsko“ ve Valdštejnských zahradách v podání souboru Suszanie ze Suché,“ uvedl Ondřej Feber.

Podle senátora Febra se karvinská škola, kde se vzdělává více než tisícovka dětí, řadí mezi nejlepší v Česku a prezentaci si zaslouží. „Vedení školy je kromě toho nakloněno spolupráci s okolními obcemi, a i nám se v minulosti podařilo zřídit filiálku této ZUŠ v naší základní škole tak, aby stonavští žáci nemuseli dojíždět za hudebním vzděláním až do Karviné,“ doplnil Feber.

V pátek se od Prahy vydá na slavnostní vernisáž skupina pedagogů a žáků a dalších přátel karvinského kulturního dění. „Myslím, že všechny plátna vycházejí buď z fantazie dětí – vytvořily imaginární bytosti nebo čeraly z pop kultury, ať už filmu, komiksu nebo televize. Moje děti neměly žádné zadání, samy si vybraly motiv, který ztvární. Všichni žáci, i od kolegy Milana Cieslara, zachytili technikou akrylu na plátno různé osoby, tvory či zvířata. Odtud také název „KDO JSME“,“ uvedla Zuzana Szulová, která vyučuje výtvarný obor na Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Karviné.

Karvinská ZUŠ vzdělává dětí i mláděž téměř sto let. Byla založena v roce 1924 jako Městský hudební ústav Bedřicha Smetany. Zájemci si zde mohou vybrat ze čtyř uměleckých oborů – hudebního, výtvarného, tanečního i literárně-dramatického.

Žáci školy tradičně získávají ocenění na tuzemských i mezinárodních soutěžích a festivalech. Žáci výtvarného oboru, kteří se v pátek představí v Praze, dosahují úspěchů v soutěži Design Callisto grafik.

Sborové studio Permoník, které je součástí školy, přivezlo již podruhé zlato z Carnegie Hall v New Yorku a zároveň oslavilo neuvěřitelných 50 let od založení.