Karvinský senátor spouští pilotní program péče o chrup školáků

S nedostatkem zubních lékařů se veřejnost potýká již delší dobu. Obzvlášť problematická je péče o chrup školních dětí, kdy se nejvíce zanedbává péče o mléčné zuby. Karvinský senátor Ondřej Feber přišel s pilotním projektem organizované stomatologickou péče o děti a získal pro něj soukromou kliniku. Politik hodlá oslovit další obce ve svém obvodu.

Požádal jsem lékaře ze stomatologické kliniky Ajna dental clinic v Ostravě, aby se zaměřili na problematiku zanedbané stomatologické péče na Karvinsku, které je ekologicky, ekonomicky a sociologicky znevýhodněno. Jsem rád, že majitel kliniky MUDr. Lubomír Beran vyšel vstříc této myšlence. Program chceme spustit v průběhu března,“ uvedl senátor Ondřej Feber. Projekt začne v jeho rodišti, ve Stonavě, kde vedení školy již oslovuje rodiče, zda dají souhlas k preventivní prohlídce a přepravě dětí na kliniku do Ostravy.

Rodiče nebudou muset za prohlídku svých dětí a základní výkony hrazené pojišťovnou nic platit. Žáci pojedou na ostravskou kliniku autobusy, náklady na dopravu pokryje obec.

Naše klinika zajišťuje v Ostravě ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a zdravotními pojišťovnami centrální zubní pohotovost, kde denně řešíme stále horší situaci, pokud jde o zubní kazy u dětí. Hodně nás to trápí, protože v rámci stomatologické pohotovosti můžeme řešit jen tlumení bolesti, nikoliv delší léčbu,“ uvedl MUDr. Lubomír Beran s tím, že v období před rokem 1989 probíhala stomatologická péče o děti organizovaně a příkladně. „Dnes bylo nezbytné najít složitou právní cestu, jak dětskou stomatologii znovu obnovit. Oslovili jsme karvinského senátora Ondřeje Febra, který nám velmi pomohl po stránce organizační a právní. Také přišel s nápadem, abychom se ujali péče o chrup dětí z menších obcí, kde zubní ordinace nejsou vůbec,“ doplnil Beran.