Obec se na výpadek kompenzací za těžbu připravovala dlouho

Poslední vozík s uhlím, který dnes vyjel z podzemí Dolu Darkov, symbolicky ukončil těžbu v této lokalitě. Obec Stonava, pod kterou leží hlavní část 26 km2 důlního pole, tím přijde o kompenzace v řádu desítek milionů korun ročně. Starosta Ondřej Feber říká, že jsou na tuto skutečnost dobře připraveni.

Uzavření dolů má dvě stránky. Na jedné se zlepší ekologie, bude méně prachu ve vzruchu z převáženého uhlí a hald, také se zklidní doprava ve špičkách. Druhá stránka věci je mnohem smutnější. Hornictví k naší obcí patří po téměř dvě staletí. S ukončením těžby na Darkově do našeho rozpočtu už nepoplynou kompenzace v řádu desítek milionů korun ročně. To je u malé obce s 1820 obyvateli hodně, tyto peníze jsme používali na rozvoj a občanům jsme kompenzovali život na poddolovaném území. S tím jsme počítali a účelně jsme přeinvestovali naši infastrukturu, abychom mohli bezbolestně přejít do režimu, ve kterém působí i jiné obce,“ říká jeden z nejdéle sloužících starostů v regionu a nyní i senátor, Ondřej Feber.

Vozík, který vyvezl poslední uhlí z dolu Darkov, těžební společnost předá obci. Samospráva ho nechá umístit do parku v centru obce na důstojné místo hned vedle dvou jiných šachetních vozíků, z dříve uzavřeného Dolu 9. květen a z vozíku ke stému výročí Kroužku krojovaných horníků.

Na území obce Stonava tak bude těžit nadále už jen poslední černouhelný důl v Česku, kromě toho budou probíhat technické práce na šachtách, kde skončila těžba. „Jsme samozřejmě rádi, že zatím se bude dobývat uhlí na dolu ČSM. Jak dlouho? To záleží na ceně komodity a celosvětové situaci,“ doplňuje stonavský starosta Feber, který sám začínal jako důlní inženýr a záchranář a na šachtě fáral dlouhé roky.

Obec bude také sledovat postup prací na zabezpečení území po ukončení těžby a v rámci technické likvidace dolu.

Těžní věže zde budou ještě minimálně 5 až 10 let, část zaměstnanců zde zůstane pod firmou Diamo. Musí se čerpat voda, provádět odplyňování chodeb, příprava na celkovou uzavírku je technicky náročná,“ uzavírá Feber.