Projekt Školáci k zubaři se rozrůstá, přes nelibost šéfa stomatologů

Projekt „Školáci k zubaři“ karvinského senátora Ondřeje Febra a ostravského stomatologa Lubomíra Berana úspěšně pokračuje. Projevují o něj zájem další obce, přestože se stal terčem kritiky prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. V pondělí 15.5.2023 pošle do Ostravy plný autobus školáků obec Dětmarovice na Karvinsku.

Projekt je mi sympatický, otevírá velmi potřebnou diskusi o zajištění zdravotní péče. Lidé odvádějí povinné pojištění, ale mnohdy nejsou schopni si najít stomatologa, který chce pracovat na pojišťovnu,“ říká dlouholetý starosta Dětmarovic Ladislav Rosman.

Spoluautor projektu Školáci k zubaři senátor Ondřej Feber se pozastavuje nad ostrou kritikou Romana Šmuclera. Ten oba autory obvinil, že se chtějí vrátit do 50. let minulého století a že ostravská stomatologická klinika provádí preventivní prohlídky dětí bez účasti rodičů.

Mě se zase nelíbí tvrzení pana Šmuclera, že stomatologů je dost. Že z titulu své funkce tlačí, aby pojišťovny hradily nějaký přístroj, kterým by kantoři měli nahradit fundovanou stomatologickou péči. Že navrhuje, aby děti vyšetřoval laik na školních chodbách, bez potřebné sterilizace nástrojů? Že by učitelka suplovala lékaře, který studuje 6 let a vzdělává se v oboru celý život? A bez účasti rodičů? Nevíte-li o co jde, jde vždy o peníze,“ konstatuje Ondřej Feber s tím, že péče o dětské zuby organizovaná školou a pojišťovnami byla a je dobrým řešením. „Nikoho do akce nenutíme, je to plně na zvážení rodičů dětí,“ uzavírá senátor Feber.

Také stomatolog Lubomír Beran, primář ostravské kliniky AJNA, se pozastavuje nad výroky zpochybňující záměry projektu. „Vše proběhlo, jak mělo. Děti jsme zaregistrovali, veškerá vyšetření i zákroky hradila pojišťovna. Jakmile jednou dítě ošetříme, vezmeme si ho do péče a bude zván dvakrát ročně na bezplatné preventivní prohlídky. To platí pro děti ze Stonavy, Doubravy, Dětmarovic a všech dalších obcí, které do projektu zapojíme. Akorát mě mrzí, že někteří rodiče již neposlali děti k zákroku, protože mají zřejmě strach, že za to budou platit. Přitom jsme jim zdůrazňovali, že je to na pojišťovnu,“ říká Lubomír Beran, který chce projekt Školáci k zubaři aplikovat také na Brněnsku a Jesenicku. V Jeseníku jim samospráva nabídla prostory pro novou kliniku.