S horníky o hornících a šachtách

Tento týden jsem se na pozvání pana předsedy – Viléma Uhra – zúčastnil schůze Koordinačního výboru hornických důchodců. Výbor sdružuje nejen emeritní havíře, ale spolky a další instituce hájící zájmy důlních zaměstnanců z bývalých dolů v celém revíru: od Ostravy, přes Frýdecko-Místecko až po Karvinou.

Členové výboru se zajímali o aktuální stav legislativních prací vztahujících se k těžebnímu průmyslu a zaměstnancům tohoto sektoru. Rád jsem přítomné osobně seznámil se svými kroky, kterými se snažím hájit zájmy bývalých horníků na půdě horního komory Parlamentu ČR.
Zájmy aktuálních i bývalých horníků prosazuji ve všech oblastech: v rovině zákonodárné tak, aby nedošlo k rušením zasloužených výsad, jako jsou hornické důchody, ale také například výdobytek poslední doby: levné jízdné pro všechny důchodce bez rozdílu. Zachování slev všechny zúčastněné velmi zajímalo.
Za velmi důležité považuji rozhovor s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem o budoucnosti hornictví a černého uhlí, které dle mého bude stále hrát roli v průmyslu a teplárenství. Proto bychom měli revidovat cíle směřující k útlumu dobývání. Jednou z mých posledních iniciativ byla výstava v Senátu věnována minulosti a současnosti hornictví a regionu.